Społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego z wielkim żalem przyjęła wiadomość o śmierci Wisławy Szymborskiej. – Wraz z jej odejściem przemija epoka mistrzów polskiego słowa – taką refleksją władze Uczelni żegnają tę niezwykle skromną poetkę, która ze szczególną dociekliwością i precyzją starała się przybliżać i oswajać tajemnice ludzkiego istnienia…

Wisława Szymborska była mocno związana z Krakowem, a z Uniwersytetem Jagiellońskim – jak sama mówiła – łączyły ją silne duchowe więzi. To właśnie tu w 1946 roku rozpoczęła studia polonistyczne, a następnie socjologiczne. Pięćdziesiąt lat później, po otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla, ofiarowała tej Uczelni swój złoty medal, który – początkowo jako depozyt – był przechowywany w Muzeum UJ. Obecnie, zgodnie z wolą Noblistki, medal ten stał się własnością Uniwersytetu.

Początek miesiąca przyniósł także kolejną smutną wiadomość: 3 lutego odszedł światowej sławy naukowiec, wybitny lekarz i humanista prof. Andrzej Szczeklik. Razem z prof. Andrzejem Pelczarem był współtwórcą i współrealizatorem idei powrotu wydziałów medycznych do Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1993–1996 po urzeczywistnieniu tej myśli, pełnił funkcję prorektora UJ ds. Collegium Medicum. Na łamach tego numeru zamieszczamy tekst, który profesor przekazał redakcji na dwa tygodnie przed śmiercią…

Rita Pagacz-Moczarska

luty 144 / 2012