Środowisko akademickie Uniwersytetu Jagiellońskiego nie bez emocji czekało na ostateczne wyniki wyborów nowych władz rektorskich. 17 kwietnia 2012 w auli Collegium Novum odbyła się otwarta debata z udziałem dwóch kandydatów, którzy zaprezentowali na niej swoje programy. Potem jeszcze przez trzy dni trwały rozmowy i dyskusje w kuluarach... O możliwość zarządzania najstarszą polską uczelnią tym razem ubiegali się obecny prorektor UJ ds. badań i współpracy międzynarodowej prof. Szczepan Biliński oraz obecny prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Wojciech Nowak.

20 kwietnia 2012 podczas zebrania Kolegium Elektorów – 106 z nich zadecydowało, że w latach 2012–2016 Uczelnią kierować będzie prof. Wojciech Nowak. Oficjalne urzędowanie rozpocznie 1 września jako 305. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zgodnie z tradycją insygnia władzy rektorskiej: berło, pierścień i łańcuch, przejmie z rąk dotychczasowego rektora prof. Karola Musioła podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 1 października. Będzie pierwszym od 1948 roku lekarzem piastującym to stanowisko. Rektorem był wówczas prof. Franciszek Walter, wywodzący się właśnie z Wydziału Lekarskiego UJ.

– XXI wiek stawia spore wymagania. By im sprostać, Uniwersytet musi być innowacyjny, atrakcyjny i konkurencyjny – podkreśla rektor elekt, dla którego najważniejsze wyzwania na najbliższe cztery lata to stabilizacja finansowa we wszystkich pionach działalności uniwersyteckiej oraz silny rozwój Uczelni. Zaznacza jednak, że realizacja zaplanowanych zadań będzie możliwa tylko w przypadku pracy kolegialnej. Nowy rektor zapowiada również reformę administracji. A zainspirowany zasadami legendarnego twórcy amerykańskiej firmy Apple Steve'a Jobsa, stawia na prostotę w działaniu.

maj 147 / 2012