Najlepszy uniwersytet, lider publikacji, uczelnia o najwyższej aktywności naukowej i najwyższym prestiżu wśród kadry akademickiej, a także najlepsza uczelnia akademicka – to tytuły przyznane Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w tegorocznym rankingu miesięcznika „Perspektywy" i dziennika „Rzeczpospolita". Do tego dodać należy jeszcze tytuł najlepszej uczelni medycznej przyznany Collegium Medicum UJ! Sukces naszej Uczelni cieszy tym bardziej, że w świetle tego rankingu to właśnie ona zapewnia młodym ludziom najlepsze warunki kształcenia wśród uczelni o zróżnicowanej ofercie dydaktycznej.

Wysoką pozycję Uniwersytetu Jagiellońskiego budują, oczywiście, spektakularne sukcesy zatrudnionych w nim pracowników naukowych, ale nie tylko. Na jego atrakcyjność składają się także liczne osiągnięcia kształcących się tu studentów. Warto choćby przypomnieć, że w tym roku w gronie stu wybitnych studentów z całej Polski, którzy na prowadzenie własnych badań naukowych otrzymali Diamentowe Granty – dziewiętnastu to studenci UJ! Zdolności młodych ludzi kształcących się w murach najstarszej polskiej uczelni doceniają, przyznając im liczne stypendia i nagrody, nie tylko Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej czy Narodowe Centrum Nauki. Studenci i doktoranci Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobywają również laury na międzynarodowych konkursach – jak Monika Koperska z Wydziału Chemii UJ, która 15 czerwca br., reprezentując Polskę w międzynarodowym finale konkursu FameLab w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, wywalczyła drugie miejsce, a w opinii publiczności FameLab International została najlepszą popularyzatorką nauki na świecie! Należy też przynajmniej wspomnieć o wspaniałych osiągnięciach naszych sportowców!

Uniwersytet Jagielloński to uczelnia dla ambitnych – podkreślają władze UJ i nie sposób się z tym nie zgodzić. Dowodem na to jest także bieżący numer „Alma Mater", pełen artykułów, w których widać jednak nie tylko ambicje bohaterów czy autorów poszczególnych tekstów, ale także ich pasje i radość z wykonywanej pracy.

Rita Pagacz-Moczarska

czerwiec - wrzesień 148 - 149 / 2012