Uniwersytet Jagielloński ma 305. rektora! Jest nim prof. Wojciech Nowak, który w latach 2008–2012 pełnił funkcję prorektora UJ ds. Collegium Medicum. Rozpoczął on urzędowanie 1 września br., jednak spektakularny moment przejęcia insygniów władzy: berła, pierścienia i łańcucha od ustępującego rektora prof. Karola Musioła nastąpi 1 października w Auditorium Maximum, podczas inauguracji roku akademickiego 2012/2013.

Przez najbliższe cztery lata dla prof. Wojciecha Nowaka priorytetem będzie dbałość o jakość kształcenia oraz, oczywiście, studenci, których w murach Uniwersytetu studiuje obecnie około 45 tysięcy. Niezmiernie ważnymi kwestiami staną się również rozwój badań naukowych i stabilizacja finansowa. W zarządzaniu Uczelnią nowy Rektor, powołując się na Steve'a Jobsa, zamierza kierować się przychylną prostotą w działaniu. Wierzy, że najstarsza Polska uczelnia dysponuje potencjałem, który pozwoli jej stworzyć taką ofertę dydaktyczną, by była wiodącą uczelnią nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Więcej na temat wyzwań, jakim chce sprostać Rektor Magnificus, można przeczytać w rozmowie prezentowanej na stronach 11–15. W tej edycji pisma przedstawieni zostali także prorektorzy i dziekani wybrani na kadencję 2012–2016.

Oczywiście, zapraszam do zapoznania się również z pozostałymi materiałami. Mam nadzieję, że ich różnorodność uczyni październikowe wydanie „Alma Mater" atrakcyjnym dla szerokiego grona naszych Czytelników, a kto wie, może i pozyska nowych...

październik 150 / 2012