Czy w najbliższym czasie dojdzie do zmian przepisów dotyczących zamówień publicznych, o co od dawna apeluje środowisko naukowe Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Wyższych, Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Nauki czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju?

Ostatnio dyskusja rozgorzała na nowo, bowiem 30 stycznia 2013 list do minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbary Kudryckiej wystosowali w tej sprawie rektorzy z krakowskich szkół wyższych. Wyrażają w nim zaniepokojenie narastającymi trudnościami w realizacji programu badań naukowych, wywołanymi przez obecny kształt ustawy Prawo zamówień publicznych. Ustawa jest bowiem zupełnie niedostosowana do potrzeb badań naukowych oraz rozwijania innowacyjności. O całkowitym wyłączeniu nauki spod rygorów przepisów o zamówieniach publicznych nie ma co marzyć. Ale, gdyby udało się zwiększyć kwotę graniczną zakupów i zleceń, od której instytucje naukowe i uczelnie muszą ogłaszać przetargi – z 14 do 130 tysięcy euro – byłoby to już pewnym ułatwieniem. Rektorzy apelują do Pani Minister o podjęcie energicznych kroków w celu przyspieszenia zmian w ustawie, co umożliwi wreszcie efektywne wykorzystanie środków przeznaczonych na naukę z budżetu państwa.

Doniesienia o tym, co dalej w tej sprawie, pojawią się na łamach kolejnego numeru „Alma Mater". A w tym, jak zwykle, wiele ciekawych informacji z bieżącego życia Uczelni. Na początku dwie ważne wiadomości, z których pierwsza dotyczy opublikowanego przez Narodowe Centrum Nauki rankingu liderów badań podstawowych. Uniwersytet Jagielloński zajął w nim pierwsze miejsce, i to nie tylko ze względu na liczbę zakwalifikowanych do finansowania projektów, ale także z uwagi na wysokość przyznanych dotacji! Warte podkreślenia jest również to, że w klasyfikacji uczelni medycznych liderem zostało Collegium Medicum. Druga ważna informacja wiąże się z budową nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie- Prokocimiu. Po wielu latach niepowodzeń ta ogromna i potrzebna inwestycja ma wreszcie szansę na realizację.

W numerze nie brakuje też obszerniejszych tekstów „do poczytania". Wśród nich na szczególną uwagę zasługują, między innymi, wystąpienie Adama Zagajewskiego na uroczystości wręczenia mu tytułu doktora honoris causa, reportaż o Elżbiecie Madydzie-Legutko, wspomnienie o światowym ekspercie od mlasków – prof. Romanie Stopie, tekst o księgozbiorze Ignacego Jana Paderewskiego czy „egipskim" karnawale w Krakowie. Naprawdę jest w czym wybierać!

Rita Pagacz-Moczarska

luty 154 / 2013