1 października 2014 kończą się oficjalne obchody Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozpoczyna się nowy, 651. rok akademicki.

Uroczystości inauguracyjne w Auditorium Maximum tradycyjnie poprzedzi msza święta odprawiona za pomyślność Uczelni w kolegiacie św. Anny. Następnie orszak profesorów wyruszy z Collegium Maius i Plantami przejdzie do Collegium Novum, by tam wziąć udział w wydarzeniu w symboliczny sposób zamykającym obchody Jubileuszu: odsłonięciu tablicy poświęconej królowi Władysławowi Jagielle – wykonawcy testamentu królowej Jadwigi.

Uroczystość zorganizowana w Auditorium Maximum stanie się okazją do uhonorowania osób, które szczególnie zasłużyły się dla krakowskiej wszechnicy: medalem Merentibus wyróżniony zostanie prof. Ralph Jozefowicz, odznakę Zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymają dr Joanne T. Wyszomirski- -Witkowski oraz Ellen Bergene, złoty medal Plus Ratio Quam Vis wręczony zostanie prof. Piotrowi Sztompce i Wojciechowi Fronciszowi, a Nagrody Rektora UJ „Laur Jagielloński" trafią do profesorów: Tomasza Placka, Zbigniewa Błockiego, Macieja Tadeusza Małeckiego.

Wydarzenie, z pewnością wyjątkowo, zapisze się też w pamięci 32 studentów rozpoczynających właśnie kształcenie na naszej Uczelni, którzy jako przedstawiciele wszystkich 15 wydziałów UJ oraz reprezentanci międzywdziałowych indywidualnych studiów humanistycznych i międzywydziałowych studiów matematyczno- -przyrodniczych wezmą udział w immatrykulacji, a następnie wysłuchają wykładu inauguracyjnego prof. Elżbiety Richter-Wąs z Instytutu Fizyki UJ.

– Teraz musimy myśleć o przyszłości, bo czekają nas duże i trudne wyzwania w każdej istotnej sferze działalności Uniwersytetu – akcentuje rektor UJ prof. Wojciech Nowak w wywiadzie otwierającym numer. – Ogromne wyzwanie dotyczyć będzie programu operacyjnego „Inteligentny rozwój", dzięki któremu możliwe stanie się pozyskanie bardzo dużych pieniędzy unijnych. Warunkiem ich otrzymania będzie współpraca z przemysłem.

W nowym roku akademickim uwaga władz Uniwersytetu skupi się także na doprowadzeniu do końca wszystkich trwających inwestycji, na tworzeniu kolejnych interdyscyplinarnych kierunków, interdyscyplinarnych zespołów badawczych, a także na internacjonalizacji. Niemałym wyzwaniem stanie się też opracowanie zmian w Statucie Uniwersytetu Jagiellońskiego, między innymi w związku z nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Zapowiada się więc kolejny pracowity rok!

październik 168 / 2014