Przed społecznością akademicką Uniwersytetu Jagiellońskiego ważny czas wyborów władz Uczelni na kadencję 2016–2020.

31 marca 2016 w auli Collegium Novum 197 elektorów – przedstawicieli nauczycieli akademickich, doktorantów, studentów i pracowników administracji – dokona wyboru kandydatów na rektora najstarszej polskiej uczelni. O tym, kto będzie kierował Uniwersytetem przez najbliższe cztery lata, dowiemy się 7 kwietnia, a pięć dni później poznamy nowych prorektorów. Relację z wydarzeń wyborczych będzie można przeczytać w kolejnym wydaniu „Alma Mater".

W tej edycji pisma warto natomiast zwrócić uwagę na otwierający numer artykuł poświęcony ogromnej inwestycji, jaką jest budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu, której zakończenie przewidziano na 2019 rok. Sporo ciekawych informacji dotyczących kompleksu dziewięciu połączonych ze sobą budynków Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zawiera relacja z oficjalnego otwarcia tego nowoczesnego obiektu znajdującego się na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. W cyklu „Smak życia" na 18 „pytań o wszystko" odpowiada prof. Tomasz Dohnalik – pracownik naukowy tego Wydziału, zatrudniony w Instytucie Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego. O Towarzystwie Naukowym Krakowskim, jego burzliwych dziejach i końcu, który był początkiem pisze prof. Franciszek Ziejka. W dziale SCIENTIA dr Radosław Palonka opowiada o badaniach naukowych w poszukiwaniu indiańskiej przeszłości, prowadzonych w Kolorado przez pracowników Zakładu Archeologii Nowego Świata Instytutu Archeologii UJ, a o fundamentach dobrego społeczeństwa wartości mówi w wywiadzie kierownik Zakładu Badań Kultury Współczesnej Instytutu Socjologii UJ dr hab. Małgorzata Bogunia- -Borowska.

W bieżącym numerze „Alma Mater" nie brakuje też wspomnień o osobach wybitnych i wyjątkowych – jak arcybiskup Józef Życiński, twórca krakowskiej szkoły kardiologii prof. Leon Tochowicz, znany i ceniony w okresie międzywojennym artysta Aleksander Laszenko czy jeden z pionierów krakowskiej fotografii, autor zdjęć plenerowych Awit Szubert. Na uwagę zasługują również artykuły prezentujące dokonania i sukcesy uniwersyteckich naukowców, jak choćby tekst poświęcony laureatowi Nagrody im. Stefana Bergmana – prof. Sławomirowi Kołodziejowi z Katedry Analizy Matematycznej UJ. Numer pełen jest współczesnych zdjęć dokumentujących bieżące życie Uczelni, ale znaleźć w nim można również wiele unikatowych fotografii historycznych.

Rita Pagacz-Moczarska

luty - marzec 182 - 183 / 2016