Politykę zrównoważonego rozwoju Uczelni, a także dalszą integrację całego środowiska akademickiego: pracowników naukowych i administracyjnych, studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich, zapowiada prof. Wojciech Nowak, który 7 kwietnia 2016 ponownie został wybrany na rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego głosami 147 elektorów. Jego kontrkandydat – prof. Jerzy Szwed z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, otrzymał 45 głosów.

12 kwietnia społeczność akademicka poznała również nowy skład zespołu prorektorów. Odchodzącego po dwóch kadencjach dotychczasowego prorektora ds. dydaktyki prof. Andrzeja Manię zastąpi obecny dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki prof. Armen Edigarian. Prorektorem ds. rozwoju będzie obecna prodziekan ds. studiów administracyjnych Wydziału Prawa i Administracji prof. Dorota Malec, która obejmie tę funkcję po prof. Marii Jolancie Flis. Zmiana nastąpi również na stanowisku prorektora ds. Collegium Medicum, gdzie urzędującego właśnie prof. Piotra Laidlera zastąpi obecny dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Tomasz Grodzicki. Przez kolejne cztery lata funkcje ponownie sprawować będą prof. Jacek Popiel – prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej, oraz prof. Stanisław Kistryn – prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych.

Wybrany na drugą kadencję rektor UJ prof. Wojciech Nowak preferuje akademicki model zarządzania Uczelnią, w który wpisuje się indywidualne podejście do każdej z uniwersyteckich jednostek. Rektor deklaruje kontynuację dotychczasowej polityki inwestycyjnej Uczelni, wzmocnienie internacjonalizacji, szeroko pojętą współpracę z otoczeniem, zwłaszcza z biznesem, a także większe wsparcie finansowe dla nauczycieli akademickich i naukowców biorących udział w europejskich programach badawczych. Zdaniem prof. Wojciecha Nowaka rektor powinien być wizjonerem zarządzającym, a nie rządzącym uczelnią.

Kadencja władz Uniwersytetu Jagiellońskiego w nowym składzie rozpocznie się 1 września 2016 i potrwa do 31 sierpnia 2020.

kwiecień - maj 184 - 185 / 2016