Kraków przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży, zaplanowanych na 27–31 lipca 2016. Tak dużej międzynarodowej imprezy nigdy wcześniej w naszym mieście nie organizowano. Szacuje się, że na ŚDM może przyjechać pod Wawel nawet 2,5 miliona młodych ludzi z ponad 170 krajów świata.

W realizację tego gigantycznego przedsięwzięcia zaangażowany jest także Uniwersytet Jagielloński, między innymi poprzez udostępnienie w akademikach miejsc noclegowych, przeznaczonych dla wolontariuszy i pielgrzymów.

Wyjątkowo zapisze się w pamięci społeczności akademickiej 29 lipca 2016, tego dnia bowiem papież Franciszek odwiedzi Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. Ojciec Święty spotka się tam z chorymi dziećmi i ich rodzicami oraz pracownikami. Wygłosi przemówienie, odwiedzi oddział ratunkowy, a później wraz z rodzicami będzie modlił się w kaplicy szpitalnej. Szczegółowy program wizyty papieża Franciszka w Polsce oraz Światowych Dni Młodzieży, informacje o unikatowych wystawach im towarzyszących, a także obszerny artykuł dotyczący genezy przedsięwzięcia, kolejnych jego edycji, znaczenia w promocji miasta, wpływu na rozwój turystyki – można przeczytać w bieżącym wydaniu pisma.

Ponadto szczególną uwagę warto zwrócić na relację z uroczystości wręczenia Andrzejowi Wajdzie złotego medalu Plus Ratio Quam Vis, wywiad z panią prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie dr Jolantą Stokłosą czy wykład prof. Franciszka Ziejki o początkach polonistyki na UJ, wyjaśniający, między innymi, dlaczego nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz nie objął posady profesora literatury polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, zaproponowanej mu przez rektora krakowskiej wszechnicy Józefa Majera. W ramach cyklu „Smak życia" polecam reportaż, którego bohaterami są tym razem profesorowie Barbara i Szczepan Bilińscy.

Zachęcam również do zapoznania się z pozostałymi artykułami zamieszonymi w tym numerze, tym bardziej że wzbogacone zostały ciekawym materiałem ilustracyjnym.

Rita Pagacz-Moczarska

lato 186 / 2016