Trwają działania zmierzające do uchwalenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. 1 marca 2017 na Politechnice Warszawskiej, podczas spotkania przedstawicieli środowiska akademickiego wszystkich polskich uczelni, które odbyło się z udziałem ministra Jarosława Gowina, zostały zaprezentowane najważniejsze projekty reform. Propozycje te są efektem wielomiesięcznej pracy trzech zespołów ekspertów i mają stać się punktem wyjścia przy opracowywaniu ostatecznego kształtu Ustawy 2.0. Dokument ten zostanie przedstawiony podczas Narodowego Kongresu Nauki, który odbędzie się 19–20 września 2017 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Zanim to jednak nastąpi, w ciągu najbliższych miesięcy na kilku innych uczelniach organizowane będą kolejne debaty. Do zapoznania się z propozycjami ekspertów, a także do włączenia się w merytoryczną dyskusję zachęca rektor UJ prof. Wojciech Nowak w wywiadzie otwierającym bieżący numer „Alma Mater”.

W tym wydaniu pisma warto też zwrócić uwagę na cykl artykułów poświęconych internacjonalizacji szkolnictwa wyższego w Polsce. Swoimi refl eksjami na ten temat dzielą się prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn, były ambasador RP w Malezji, Brunei i na Filipinach, a obecnie pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji prof. Adam Jelonek, były prorektor UJ ds. dydaktyki w latach 2008–2016 prof. Andrzej Mania oraz pełnomocnik rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów Katarzyna Jurzak-Mączka.

W numerze ponadto: prof. Walentyna Balwierz podkreśla, że w onkologii trzeba iść na całość, Anna Bilska-Wilkosz zwraca uwagę na różne możliwości wykorzystania kwasu liponowego, dr Stanisław Dziedzic przypomina losy beatyfi kowanego niedawno absolwenta naszej Uczelni księdza Władysława Bukowińskiego, a Ryszard Kotarba przedstawia mało znane dotąd fakty dotyczące byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Płaszów.

Ciekawych informacji o życiu Uczelni dostarczają teksty poświęcone bieżącym wydarzeniom. Mam tu na myśli nie tylko konferencje naukowe, wizyty gości zagranicznych czy sportowe sukcesy studentów, ale przede wszystkim piękne profesorskie jubileusze. W Krakowie, a zwłaszcza na Uniwersytecie Jagiellońskim od zawsze mamy do nich słabość...

Rita Pagacz-Moczarska

marzec - kwiecień 192 - 193 / 2017