1 lutego przypada, uchwalony w 1999 roku przez UNESCO, Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ustanowiono go dla upamiętnienia dramatycznych wydarzeń w Bangladeszu w 1952 roku, podczas których pięciu studentów Uniwersytetu w Dhace zginęło w demonstracji, domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

O tym, jak ważne powinno być to święto także dla Polaków, wiedzą profesorowie i studenci Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także członkowie Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia, Stowarzyszenia Polonistów i Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, którzy w dniach 21 lutego – 25 marca 2017 organizują Miesiąc Języka Ojczystego. Patronat nad przedsięwzięciem objęli minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, rektor UJ prof. Wojciech Nowak, dziekan Wydziału Polonistyki UJ prof. Renata Przybylska, Biblioteka Kraków oraz Narodowe Centrum Kultury.

W ramach Miesiąca Języka Ojczystego zaplanowano wiele wydarzeń, stawiających akcent na poprawność języka polskiego. Ich punktem kulminacyjnym będzie III Dyktando Krakowskie, które zostanie zorganizowane w Auditorium Maximum 25 marca.

– Mowy naszej, „czystej jak łza, bożej jak modlitwa, słodkiej jak miłość” trzeba bronić. O taki skarb nie tylko warto, ale trzeba walczyć – podkreśla prof. Franciszek Ziejka w swoim artykule Ratujmy naszą mowę ojczystą, zamieszczonym w bieżącym numerze „Alma Mater”. Pisząc o roli, jaką w walce o piękno języka ojczystego powinna odgrywać Rada Języka Polskiego, profesor ubolewa, że z mocy ustawy jest ona tylko instytucją opiniodawczo-doradczą i niczego nie może nakazać ani zakazać. Zdaniem profesora, aby w kraju ruszyła szeroka akcja promująca urodę naszego języka, potrzebne będzie „pospolite ruszenie”. W tym bardzo pomocne mogłyby się okazać uniwersytety, z Uniwersytetem Jagiellońskim na czele, a także Polska Akademia Nauk czy Polska Akademia Umiejętności. – Mogłyby one podjąć obliczoną na lata akcję tworzenia w społeczeństwie polskim pewnego rodzaju snobizmu na posługiwanie się dobrą polszczyzną – pisze profesor.

O innych ciekawych, i bardzo aktualnych problemach dotyczących, między innymi, zmian klimatu pisze w swoim artykule dr hab. Anita Bokwa z Instytutu Geografi i i Gospodarki Przestrzennej UJ.

W lutowej edycji „Alma Mater” szczególnie polecam też artykuły, których bohaterami są wyjątkowi ludzie związani z Uniwersytetem Jagiellońskim i Krakowem. To właśnie im, w głównej mierze, poświęcone zostało obecne wydanie pisma.

Gratulujemy wszystkim uhonorowanym nagrodami pracownikom Uczelni, dziękujemy kardynałowi Stanisławow i Dziwiszowi za ponad jedenaście lat służby krakowskiemu Kościołowi, witamy nowego metropolitę krakowskiego Marka Jędraszewskiego, a wspominając zmarłego 29 grudnia 2016 trzykrotnego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Aleksandra Koja – pochylamy głowy...

Rita Pagacz-Moczarska

luty 191 / 2017