Symboliczne zakończenie trwającej ponad 20 lat budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, które rektor UJ prof. Wojciech Nowak nazwał „czasem spełniających się marzeń”, stało się najważniejszym akcentem tegorocznego Święta UJ, upamiętniającego 654. rocznicę założenia najstarszej polskiej uczelni. Nic więc dziwnego, że bieżące wydanie pisma otwiera właśnie relacja z tych dwudniowych uroczystości, obfitujących w rozmaite wydarzenia, w które – oprócz władz Uczelni – zaangażowanych było wielu pracowników naukowych i administracyjnych, a także studentów.

Inna ważna rocznica upamiętniona w 201. numerze „Alma Mater” dotyczy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Obszerny materiał poświęcony temu zagadnieniu przygotowany został w oparciu o konferencję naukową Uniwersytet u progu niepodległości, jaka 8 maja 2018 zorganizowana została w auli Collegium Novum. W ramach tego spotkania dyskutowano, między innymi, o profesorach, studentach i absolwentach krakowskiej wszechnicy, którzy z zapałem angażowali się w budowę niepodległego państwa polskiego.

Oprócz przeglądu najważniejszych wydarzeń minionych kilku tygodni w bieżącej edycji pisma warto też zwrócić uwagę na reportaż w cyklu „Smak życia”, którego bohaterem jest historyk prof. Michał Pułaski, a także artykuły poświęcone: innowacyjnym badaniom prowadzonym przez naukowców z Collegium Medicum, przebudowie Collegium Maius według wizji Karola Estreichera, 200. rocznicy krakowskiego pochówku Tadeusza Kościuszki, ciekawym książkom popularnonaukowym, mogącym stanowić doskonałą lekturę na wakacje, wyjątkowym wystawom prezentowanym w Muzeum UJ czy podsumowaniu sportowych osiągnięć studentów UJ w roku akademickim 2017/2018.

Atutem numeru jest nie tylko różnorodność, ale także ciekawy materiał ilustracyjny.

Zapraszam do lektury!

201 / 2018